EVENTS

Stay in the know, here is a list of Women’s Sports in 2018 

Mulitsports

February 9-25: Winter Olympic Games (Pyeongchang, South Korea)
March 9-18: Winter Paralympic Games (Pyeongchang, South Korea)
April 4-15: Commonwealth Games (Gold Coast, Queensland, Australia)
August 2-12: European Championships (Glasgow and Berlin)

 

Aquatics

January 26-28: British Diving Championships (Plymouth)
March 1-4: British Swimming Championships (Edinburgh)
April 2-5: British Junior Diving Championships (Plymouth)
May 31-June 3: British Para-Swimming International Meet (Sheffield)
June 5-10: Diving World Cup (Wuhan, China)
July 18-22: World Junior Sychronised Swimming Championships (Budapest)
July 23-29: World Junior Diving Championships (Kiev)
July 24-29: British Summer Swimming Championships (Sheffield)
December 11-16: World Swimming Championships (Hangzhou, China)

 

Athletics

February 17-18: British Indoor Championships (Birmingham)
February 24: National Cross-Country Championships
February 25: Indoor Grand Prix (Glasgow)
March 1-4: World Indoor Championships (Birmingham)
March 10: Inter-Counties Cross-Country Champion ships (Loughborough)
April 8-15: Commonwealth Games (Gold Coast, Queensland, Australia)
April 22: London Marathon
May 4: Diamond League (Doha)
May 12: Diamond League (China)
May 26: Diamond League (Eugene, Oregon)
May 31: Diamond League (Rome)
June 7: Diamond League (Oslo)
June 10: Diamond League (Stockholm)
June 30-July 1: British Championships (Birmingham)
June 30: Diamond League (Paris)
July 5: Diamond League (Lausanne)
July 13: Diamond League (Rabat, Morocco)
July 14: The Meet (London Stadium)
July 20: Diamond League (Monaco)
July 27-28: Diamond League/Anniversary Games (London Stadium)
August 7-12: European Championships (Berlin)
August 18: Diamond League (Birmingham)
August 30: Diamond League (Zurich)
August 31: Diamond League (Brussels)
September 9: Great North Run (Newcastle)
October 21: Great South Run (Portsmouth)
Tbc: European Cross-Country Championships (Tilburg)

 

Badminton

February 2-4: Scottish National Championships (Perth)
February 3-4: Irish National Championships (Dublin)
February 3-4: Welsh National Championships (Cardiff)
February 13-18: European Team Championships (Kazan, Russia)
March 14-18: All-England Open Championships (Birmingham)
April 24-29: European Championships (Huelva, Spain)

 

Boxing

April 5-14: Commonwealth Games (Gold Coast, Australia)

 

Cricket

March 22: India v Australia, IT20 Tri-series (Mumbai)
March 24: Australia v England, IT20 Tri-series (Mumbai)
March 26: India v England, IT20 Tri-series (Mumbai)
March 28: India v Australia, IT20 Tri-series (Mumbai)
March 30: Australia v England, IT20 Tri-series (Mumbai)
April 1: India v England, IT20 Tri-series (Mumbai)
April 3: IT20 Tri Series, Final (Mumbai)
April 8: India v England, 1st ODI
April 11: India v England, 2nd ODI
April 14: India v England, 3rd ODI
June 9: England v South Africa, 1st ODI (Worcester)
June 12: England v South Africa, 2nd ODI (Hove)
June 15: England v South Africa, 3rd ODI (Canterbury)
June 20: South Africa v New Zealand, IT20 Tri-series (Taunton)
England v South Africa, IT20 Tri-series (Taunton)
June 23: England v South Africa, IT20 Tri-series (Taunton)
England v New Zealand, IT20 Tri-series (Taunton)
June 28: South Africa v New Zealand, IT20 Tri-series (Bristol)
England v New Zealand, IT20 Tri-series (Bristol)
July 1: IT20 Tri-series, Final (Chelmsford)
July 7: England v New Zealand, 1st ODI (Headingley)
July 10: England v New Zealand, 2nd ODI (Derby)
July 13: England v New Zealand, 3rd ODI (Leicester)
July 22: Lancashire Thunder v Loughborough Lightning, Kia Super League (tbc)
Surrey Stars v Southern Vipers, Kia Super League (Guildford)
Western Storm v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Taunton)
July 25: Southern Vipers v Loughborough Lightning, Kia Super League (Southampton)
July 26: Western Storm v Surrey Stars, Kia Super League (Cheltenham)
July 27: Yorkshire Diamonds v Lancashire Thunder, Kia Super League (Headingley)
July 29: Western Storm v Loughborough Lightning, Kia Super League (Taunton)
Lancashire Thunder v Southern Vipers, Kia Super League (tbc)
Surrey Stars v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Guildford)
July 31: Loughborough Lightning v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Loughborough)
Southern Vipers v Western Storm, Kia Super League (Arundel)
Surrey Stars v Lancashire Thunder, Kia Super League (Oval)
August 2: Loughborough Lightning v Surrey Stars, Kia Super League (Loughborough)
Yorkshire Diamonds v Southern Vipers, Kia Super League (York)
August 3: Lancashire Thunder v Western Storm, Kia Super League (Old Trafford)
August 4: Loughborough Lightning v Southern Vipers, Kia Super League (Loughborough)
August 5: Yorkshire Diamonds v Western Storm, Kia Super League (Scarborough)
August 7: Lancashire Thunder v Surrey Stars, Kia Super League (Old Trafford)
August 8: Southern Vipers v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Southampton)
August 9: Surrey Stars v Loughborough Lightning, Kia Super League (Guildford)
Western Storm v Lancashire Thunder, Kia Super League (Taunton)
August 11: Loughborough Lightning v Lancashire Thunder, Kia Super League (Loughborough)
Western Storm v Southern Vipers, Kia Super League (Bristol)
August 12: Yorkshire Diamonds v Surrey Stars, Kia Super League (York)
August 14: Lancashire Thunder v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (tbc)
Southern Vipers v Surrey Stars, Kia Super League (Hove)
August 15: Loughborough Lightning v Western Storm, Kia Super League (Edgbaston)
August 18: Southern Vipers v Lancashire Thunder, Kia Super League (Southampton)
Surrey Stars v Western Storm, Kia Super League (Oval)
Yorkshire Diamonds v Loughborough Lightning, Kia Super League (Headingley)
August 27: Finals Day, Kia Super League (Hove)
2nd v 3rd play-off
Final: 1st v play-off winner
November 3-24: World T20 (West Indies)

 

Cycling

January 26-28: British Track Championships (Manchester)
February 28-March 4: World Track Championships (Apeldoom, Holland)
March 3: Strade Bianche, UCI World Tour (China)
March 10-11: British Cycling BMX Series, rds 1&2 (Manchester)
March 11: Ronde Van Drenthe, UCI World Tour (Holland)
March 18: Trofeo Binde – Comune di Cittiglio, UCI World Tour (Italy)
March 22: Trois Jours de La Panne, UCI World Tour (Belgium)
March 25: Gent Wevelgem in Flanders Field, UCI World Tour (Belgium)
April 1: Tour of Flanders, UCI World Tour (Belgium)
April 15: Amstel Gold Race, UCI World Tour (Holland)
April 18: La Fleche Wallonne, UCI World Tour (Belgium)
April 21-22: British Cycling BMX Series, rds 3&4 (Leicester)
April 22: Liege-Bastogne-Liege, UCI World Tour (Belgium)
May 3-4: Tour de Yorkshire
May 4-6: Tour of Chongming Island, UCI World Tour (China)
May 10-13: Amgen Breakaway from Heart Disease Race, UCI World Tour (USA)
May 19-22: WWT Emakumeen XXI, Bira, UCI World Tour (Spain)
May 26-27: British Cycling BMX Series, rds 5&6 (Gravesend)
June 13-17: Tour of Britain, UCI World Tour
June 16-17: British Cycling BMX Series, rds 7&8 (Glasgow)
July 6-15: Giro d’Italia, UCI World Tour
July 26: La Course by Tour de France, UCI World Tour
July 28: Ride London Classic, UCI World Tour
August 2-12: European Championships, track, road, mountain biking & BMX (Glasgow)
August 4-5: British Cycling BMX Series, rds 9&10 (Telford)
August 10: Crescent Vargarda, UCI World Tour (Sweden)
August 16-19: Tour of Norway, UCI World Tour
August 25: GP de Plouay – Lorient Agglomeration, UCI World Tour (France)
August 25-26: British Cycling BMX Series, rds 11&12 (Gosport)
August 28-September 2: Tour of Holland, UCI World Tour
September 16: Madrid Challenge by La Vuelta, UCI World Tour
September 22-30: World Road Championships (Innsbruck)
October 21: Tour of Guanxi, UCI World Tour (China)

 

Equestrian

March 29-31: Burnham Market International Horse Trials
May 3-6: Badminton Horse Trials
May 9-13: Royal Windsor Horse Show
May 12-13: Chatsworth International
June 7-10: Bramham International
June 21-24: British Jumping Derby (Hickstead)
July 25-29: Royal International Horse Show (Hickstead)
August 3-5: Festival of British Eventing (Gatcombe Park)
August 7-12: British Showjumping Championships (Stoneleigh)
August 23-26: Blair Castle International
August 30-September 2: Burghley Horse Trials
September 7-9: Gatcombe International
September 11-23: World Equestrian Games (Tryon, North Carolina, USA)
September 12-16: Blenheim Park International Three-day Event
September 1December 17-23: 3-16: National Dressage Championships (Stoneleigh)

October 3-7: Horse of the Year Show (NEC, Birmingham)
Olympia Horse Show

 

Football

March 21/22: Montpellier v Chelsea, Champions League, qtr-final, 1st leg
Manchester City v Linkopings (Sweden), Champions League, qtr-final, 1st leg
March 28/29: Chelsea v Montpellier, Champions League, qtr-final, 2nd leg
Linkopings v Manchester City, Champions League, qtr-final, 2nd leg
April 5: Switzerland v Scotland, World Cup qualifier
April 6: England v Wales, World Cup qualifier (Southampton)
Holland v Northern Ireland, World Cup qualifier
Republic of Ireland v Slovakia, World Cup qualifier
April 10: Bosnia and Herzegovina v England, World Cup qualifier
Scotland v Poland, World Cup qualifier
Northern Ireland v Norway, World Cup qualifier
Republic of Ireland v Holland, World Cup qualifier
April 15: FA Cup, semi-finals
April 21/22: Montpellier or Chelsea v Wolfsburg or Slavia Prague, Champions League, semi-final, 1st leg
Manchester City or Linkopings v Olympique Lyonnais or Barcelona, Champions League, semi-final, 1st leg
April 28/29: Wolfsburg or Slavia Prague v Montpellier or Chelsea, Champions League, semi-final, 2nd leg
Olympique Lyonnais or Barcelona v Manchester City or Linkopings, Champions League, semi-final, 2nd leg
May 5: FA Cup final (Wembley)
May 20: WSL season ends
May 24: Champions League final (Kiev)
June 7: Wales v Bosnia and Herzegovina, World Cup qualifier
Scotland v Belarus, World Cup qualifier
June 8: Russia v England, World Cup qualifier
Northern Ireland v Holland, World Cup qualifier
Republic of Ireland v Norway, World Cup qualifier
June 12: Wales v Russia, World Cup qualifier
Poland v Scotland, World Cup qualifier
Norway v Republic of Ireland, World Cup qualifier
August 30: Scotland v Switzerland, World Cup qualifier
August 31: Wales v England, World Cup qualifier
Republic of Ireland v Northern Ireland, World Cup qualifier
September 4: Kazakhstan v England, World Cup qualifier
Albania v Scotland, World Cup qualifier
Northern Ireland v Slovakia, World Cup qualifier

 

Golf

May 31-June 3: US Open (Shoal Creek, Alabama)
June 8-10: Curtis Cup (Quaker Ridge, USA)
June 26-30: British Open Amateur Championship (Hillside)
June 28-July 1: US PGA Championship (Kemper Lakes, Illinois)
July 5-7: England Open Amateur Match Play Championship (Kirby Muxloe)
July 10-14: European Team Championship (Murhof, Austria)
July 25-28: European Amateur Championship (Penati, Slovakia)
July 26-29: Scottish Open (Gullane)
August 2-5: British Open (Royal Lytham)
August 8-10: Home Internationals (Ballybunion, County Kerry)
August 14-18: British Girls Open Amateur Championship (Ardglass, County Down)
September 5-7: British Open Amateur Stroke Play Championship (venue tbc)
September 13-16: Evian Championship (Evian-les-Bains, France)
September 18-19: British Senior Open Amateur Championship (Balcomie)

 

Gymnastics

February 17-18: British Championships, acrobatic (Stoke)
March 8-11: British Championships, artistic (Liverpool)
March 22: World Cup (Birmingham)
April 4-15: Commonwealth Games (Gold Coast, Australia)
April 8: World Cup of Gymnastics (The 02, London)
April 12-15: European Championships, trampoline & tumbling (Baku)
April 13-15: World Championships, acrobatic (Antwerp)
June 1-3: European Championships, rhythmic (Valladolid)
June 22-24: British Championships, rhythmic (Telford)
August 2-5: European Championships, artistic (Glasgow)
September 7-16: World Championships, rhythmic (Sofia)
October 25-November 3: World Championships, artistic (Doha)
November 7-10: World Championships, trampoline (St Petersburg)

 

Hockey

January 28: Super 6s (Copper Box, London)
April 5-14: COMMONWEALTH GAMES (Gold Coast, Australia)
April 5: India v Wales, Pool A
England v South Africa, Pool A
Scotland v New Zealand, Pool B
Australia v Canada, Pool B
April 6: India v Malaysia, Pool A
England v Wales, Pool A
New Zealand v Ghana, Pool B
Canada v Scotland, Pool B
April 7: South Africa v Malaysia, Pool A
Australia v Ghana, Pool B
April 8: England v India, Pool A
New Zealand v Canada, Pool B
April 9: South Africa v Wales, Pool A
England v Malaysia, Pool A
Scotland v Ghana, Pool B
Australia v New Zealand, Pool B
April 10: India v South Africa, Pool A
Australia v Scotland, Pool A
April 11: Malaysia v Wales, Pool A
Canada v Ghana, Pool B
April 12: Place play-off: 5th Pool A v 5th Pool B
Place play-off: 4th Pool A v 4th Pool B
Semi-final: 1st Pool A v 2nd Pool B
Semi-final: 1st Pool B v 2nd Pool B
April 13: Place play-off: 3rd Pool A v 3rd Pool B
April 14: Bronze medal match
Gold medal match
April 28-29: League Finals (Lee Valley Hockey Centre, London)
May 5-7: Knockout Finals (Lee Valley Hockey Centre, London)

May 17-20: EuroHockey Club Championships (Surbiton Hockey Club between 17th and 20th May)
July 21-August 5: WORLD CUP (Lee Valley Hockey Centre, London)
July 21: Germany v South Africa, Pool C
England v India, Pool B
United States v Ireland, Pool B
Australia v Japan, Pool D
July 22: China v Italy, Pool A
Argentina v Spain, Pool C
Holland v Korea, Pool A
New Zealand v Belgium, Pool D
July 24: Japan v New Zealand, Pool D
Australia v Belgium, Pool D
July 25: Germany v Argentina, Pool C
United States v England, Pool B
July 26: Spain v South Africa, Pool C
India v Ireland, Pool B
July 27: China v Holland, Pool A
Korea v Italy, Pool A
July 28: Spain v Germany, Pool C
Argentina v South Africa, Pool C
Japan v Belgium, Pool D
New Zealand v Australia, Pool D
July 29: Korea v China, Pool A
Holland v Italy, Pool A
India v United States, Pool B
England v Ireland, Pool B
July 30: Play-offs (two games)
July 31: Play-offs (two games)
August 1: Quarter-finals (two games)
August 2: Quarter-finals (two games)
August 4: Semi-finals (two games)
August 5: Third/fourth-place match
Final

 

Horse Racing

January 6: Welsh Grand National (Chepstow)
March 13-16: National Hunt Festival (Cheltenham)
March 24: Lincoln (Doncaster)
March 30: All Weather Championships Finals Day (Lingfield Park)
April 14: Grand National (Aintree)
April 21: Scottish Grand National (Ayr)
May 5-6: Guineas Festival (Newmarket)
May 9-11: May Festival (Chester)
June 2: The Derby (Epsom)
June 19-23: Royal Ascot
July 7: Coral Eclipse (Sandown Park)
July 12-14: July Festival (Newmarket)
July 28: King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Ascot)
July 31-August 4: Glorious Goodwood
August 22-25: Ebor Festival (York)
September 12-15: St Leger meeting (Doncaster)
September 27-28: Cambridgeshire meeting (Newmarker)
October 20: British Champions Day (Ascot)
December 26: King George VI Chase (Kempton Park)
December 27: Welsh Grand National (Chepstow)

 

Judo

April 26-29: European Championships (Tel Aviv)
September 20-27: World Championships (Baku)
October 17-21: World Junior Championships (venue tbc)
November 5-10: Commonwealth Championships (Jaipur, India)

Lacrosse

April 7-8: Home Internationals
July 1-7: European U20 Championship (Katowice, Poland)
July 12-21: World Championships (Netanya, Israel)

 

Netball

January 20: South Africa v Australia, Quad Series (Copper Box, London)
England v New Zealand, Quad Series (Copper Box, London)
January 22: England v Australia, Quad Series (Copper Box, London)
January 25: South Africa v New Zealand, Quad Series (Johannesburg)
January 28: Australia v New Zealand, Quad Series (Johannesburg)
South Africa v England, Quad Series (Johannesburg)
April 5-15: Commonwealth Games (Gold Coast, Australia)
June 30: Super League, semi-finals
July 7: Super League, Grand Final
September 15: Australia v South Africa, Quad Series (Auckland)
New Zealand v England, Quad Series (Auckland)
September 18: New Zealand v South Africa, Quad Series (Tauranga)
September 22: Australia v New Zealand, Quad Series

 

Rowing

March 10: Women’s Eights Head of the River (The Tideway, 9.45am)
March 18: Henley Boat Races
March 24: Boat Race (The Tideway, 4.31pm)
June 1-3: World Cup I (Belgrade)
June 22-24: Henley Women’s Regatta
June 22-24: World Cup II (Linz Ottensheim, Austria)
July 4-8: Henley Royal Regatta
July 13-15: World Cup III (Lucerne)
July 25-29: World U23 Championships (Poznan)
August 2-5: European Championships (Glasgow)
August 8-12: World Junior Championships (Recice, Czech Republic)
September 8-9: European U23 Championships (Brest, Belarus)
September 9-16: World Championships (Plovdiv, Bulgaria)
September 26-30: World Masters Regatta (Sarasota, Florida)
November 3: Fours Head (The Tideway, 12 noon)

 

Rugby Union

February 2: Wales v Scotland, Six Nations (Colwyn Bay)
February 3: France v Ireland, Six Nations (Stade Ernest Wallon)
February 4: Italy v England, Six Nations (Stadio Mirabello)
February 10: England v Wales, Six Nations (The Stoop, Twickenham)
February 10: Scotland v France, Six Nations (Scotstoun Stadium, Glasgow)
February 11: Ireland v Italy, Six Nations (Donnybrook, Dublin)
February 23: Scotland v England, Six Nations (Scotstoun Stadium, Glasgow)
February 24: France v Italy, Six Nations (Stade Furiani)
February 25: Ireland v Wales, Six Nations (Donnybrook, Dublin)
March 10: France v England, Six Nations (Grenoble)
March 11: Wales v Italy, Six Nations (Principality Stadium)
March 11: Ireland v Scotland, Six Nations (Donnybrook, Dublin)
March 16: England v Ireland, Six Nations (Ricoh Arena, Coventry)
March 16: Wales v France, Six Nations (Colwyn Bay)
March 18: Italy v Scotland, Six Nations (Stadio Plebiscito)
March 24: Tyrrells 15s, final weekend of fixtures
April 13-15: Commonwealth Games, Rugby Sevens (Gold Coast, Australia)

 

Sailing

January 2: Volvo Ocean Race, leg 4 (Melbourne to Hong Kong)
January 5: Clipper Round the World Race, leg 4 (Hobart to Whitsundays, Queensland)
January 29: Clipper Round the World Race, leg 5 (Whitsundays to Qingdao, via Sanya)
February 7: Volvo Ocean Race, leg 5 (Guangzhou to Auckland)
March 18: Volvo Ocean Race, leg 6 (Auckland to Itajai, Brazil)
March 23: Clipper Round the World Race, leg 6 (Qingdao to Seattle)
April 22: Volvo Ocean Race, leg 7 (Itajai to Newport, Rhode Island)
April 29: Clipper Round the World Race, leg 7 (Seattle to New York, via Panama)
May 30: Volvo Ocean Race, leg 8 (Newport to Cardiff)
June 10: Volvo Ocean Race, leg 9 (Cardiff to Gothenburg)
June 21-30: Volvo Ocean Race, leg 10 (Gothenburg to The Hague)
June 25-July 28: Clipper Round the World Race, leg 8 (New York to Liverpool, via Derry)
July 7: Round the Island Race (Cowes)
July 30-August 12: World Championships (Aarhus)
August 3-10: Cowes Week
August 20: 5.5 Metre World Championships (Cowes)

 

Squash

January 3-7: British Junior Open (Birmingham)
February 12-18: British Championships (Manchester)
March 24-April 1: European U19 Individual & Team Championships (Bielsko-Biala, Poland)
April 4-15: Commonwealth Games (Gold Coast, Australia)
May 2-5: European Team Championships (venue tbd)
May 9-13: European U15 & U19 Team Championships (Malmo)
May 13-20: British Open (Hull)
June 5-9: World Series Finals (Dubai)
July 18-29: World Junior Championships (Chennai, India)
July 29-August 4: World Masters (Charlottesville, USA)
August 29-September 1: European Individual Closed Championships (Graz, Austria)
September 6-12: World University Championships (Birmingham)

 

Taekwondo

April 9-13: World Junior Championships
May 10-13: European Championships
October 19-21: World Grand Prix (Manchester)

 

Tennis

January 15-28: Australian Open (Melbourne)
May 27-June 10: French Open (Paris)
June 16-24: Aegon Classic (Birmingham)
June 22-30: Aegon International (Eastbourne)
July 2-15: The Championships (Wimbledon)
August 27-September 9: US Open (New York)

If you would like your event listed please contact us.